programs-banner

2014 New York Business Plan Competition


Biotechnology/Healthcare Category


Ovitz – 2nd Place in Category Statewide Finals ($5,000 cash)
University of Rochester: Felix Kim, Samuel Steven, Pedro Vallejo-Ramirez, Len Zheleznyak

SmartDialysis – Rookie of the Year Award Statewide Finals
University of Rochester: Li Deng, Steven Gillmer, Kenny Goodfellow, Christopher Wong, Aizhong Zhang, Bowei Zhang


Information Technology/Software Category


Skooloko – Advanced from Regional Contest to Statewide Finals
Geneseo: Toyese Adeyeye, Oyin Akindele, Madison Rittenhouse, Olivia Sluzar, Sewedo Whenu, Nathan Wilson

TygerIndustries – Advanced from Regional Contest to Statewide Finals
RIT: Aleks Litynski, Jared Mistretta, Sophie Song


Energy/Sustainability Category


Plastofuel – Advanced from Regional Contest to Statewide Finals
Geneseo: Scott Chauncey, Matthew Dobjeleski, Michael Hartman, Carly Lauricella, Matthew Lawrence, Jon Owejan

Precision Watercraft Enterprises – Advanced from Regional Contest to Statewide Finals
RIT: Mike Buffalin, Jordan Darling


Products/Services Category


Just Dangle Hockey – Crowd’s Pick Award Statewide Finals
St. John Fisher: Matthew Keeler, Nathan Woods

VisoWorld – Advanced from Regional Contest to Statewide Finals
Geneseo: Casey McCormack, Michael Melohusky, Luciano Scala


Social Entrepreneurship/Non-Profit Category


Batavia Loop Trail – Team Spirit Award Statewide Finals
Genesee Community College: Tara Beckens, Danielle Cannella, Richard DelPlato, Adrienne Payne, Maryssa Peirick

Imagine Soap – 1st Place in Category Statewide Finals ($10,000 cash)
RIT: Rahul Gadre, Brendan Gordon

 


2013 New York Business Plan Competition

Congratulations to the University of Rochester winners and finalists!


Biotechnology/Healthcare Category


TrakOR – 3rd Place in Category in Statewide Finals ($1,500 cash)
TrakOr is making a more accurate electronic tracking system to replace pencil and paper tracking systems for intravenous (IV) drugs.

W. Spencer Klubben ’13, Ankit Medhekar ’13, Michael Nolan ’13, Sonja Page ’13, Matt Plakosh ’13, and Erin Schnellinger ’13


Health Care Originals, LLC – Advanced from Regional Contest to Statewide Finals
Health Care Originals is developing a patent-pending app to keep track of asthma attacks and upload daily data for review.

Prinson Dsouza ’14 (MS), Ran Gao ’13 (MS), ChenChen Qu ’13 (MS), and Sharon Samjitsingh ’13 (MS)


Information Technology/Software Category


MedThru ICT – Advanced from Regional Contest to Statewide Finals
MedThru ICT is developing an integrated scheduling and communication system that facilitates the processes involved in adding unforeseen medical procedures to a day’s schedule.

Sarah Catheline ’13 (MS), Nirish Kafle ’14 (MS), Nick Lewandowsk ’13 (MS), and Alvin Lomibao ’09 (BS), ’13 (MS)


Nanotechnology/Advanced Technology Category


SMP Microstamps – 2nd Place in Category in Statewide Finals ($5,000 cash)
SMP Microstamps had created an integrated platform for micro-contact printing applications with a stamp material with highly tunable surface properties.

Megan DeWitt ’13 (MS), Andrew Durney ’16 (PhD), Will Finnie ’13 (MS), and Kwaku Owusu ’13 (MBA)


Formation 3D – Advanced from Regional Contest to Statewide Finals
Formation 3D is making 3D printers accessible to home users.

Alex Feiszli ’14, Eric Frank ’13, and Steven Trambert ’13


Social Entrepreneurship/Non-Profit Category


Sound ExChange – 2nd Place in Category in Statewide Finals ($5,000 cash)
SoundExchange is developing alternative ways to listen to orchestral music.

Emily Wozniak ’14 (MM)