Skip to main content

Leadership Development

Past Award Winners

See the student life awards page for award descriptions.

2017 Recipients

Andrew Fried Prize: Miles Perry

Delno Sisson Prize: Emmanuel Gweamee

Award for Freshman Leadership: Rachel Goodman

Eli and Mildred Sokol Prize: Deema Abdo

Award for Campus Contributions: Mahir Khan (senior?) and Palak Patel (junior?)

Seth H. and Harriet S. Terry Prize: Elizabeth Beson

Percy Dutton Prize: Xinyi Chen

Transfer Student Award: Alexander Ballatori

Simeon Cheatham Award: Crystal Colon

Rob Rouzer Award for Excellence in Student Government Leadership: Nicholas Mavrelis

Award for Athletic Leadership: Patrick Fink

Presidential Award for Community Service: Caprecia Singleton

Award for Outstanding Fraternity and Sorority Leadership: Tyler Vasquez-Dorn

Logan R. Hazen Award for Outstanding Contribution to Residential Life: Stephen Powell

Michael Lowenstein Memorial Award: Riva Yeo

The Communal Principles Award (Freedom): Ian Manzi

Linda Muise Award for Outstanding Contribution to Student Life: Carley Campbell

Gwen M. Greene First Generation Senior Award: Elizana-Marie Joseph

Outstanding Student Organization Award: Society of Crocheting and Knitting Students

Award for Excellence in Creative Co-sponsorship: Diversity in Greek Life Panel (Interfraternity Council, Multicultural Greek Council, and Panhellenic Association)

Award for Excellence in Programming: Earth Hour (Astronomy Club)

2016 Recipients 

Andrew Fried Prize: Syed Muhammad Miqdad

Delno Sisson Prize: Vitumbiko Kambilonje

Award for Freshman Leadership: Henry Dean

Eli and Mildred Sokol Prize: Nirupama Muralidharan

Award for Campus Contributions: Samantha Lish (senior) and Samantha Andrew (junior)

Seth H. and Harriet Terry Prize: Pedro Vallejo-Ramirez

Percy Dutton Prize: Ulrik Soderstrom

Transfer Student Award: Yinuo Zhang

Award for Outstanding Fraternity and Sorority Leadership: Michaela Cronin

Simeon Cheatham Award: Jane Clinger

Rob Rouzer Award for Excellence in Student Government Leadership: Melissa Holloway

Logan Hazen Award for Outstanding Contributions to Residential Life: William O'Brien and Mary Russek

Award for Athletic Leadership: Gabriella Goddette

Presidential Award for Community Service: Lynn Miro

Entrepreneurship Award: Ibrahim Mohammad and Omar Soufan

Michael Lowenstein Memorial Award: Charlisa Goodlet

The Communal Principles Award (Fairness): Black Students' Union

Excellence in Programming: Hartnett Gallery Committee

Outstanding Student Organization Award: UR Women's Rugby

Award for Excellence in Creative Co-sponsorship: Muslim Students' Association and Sigma Beta Rho

2015 Recipients

Andrew Fried Prize: Stephaun Ward

Delno Sisson Prize: Magnifique Nsengimana

Award for Freshman Leadership: Adil Ali

Eli and Mildred Sokol Prize: Elizana-Marie Joseph

Award for Campus Contributions: Ryan Wier (senior) and Abigail Arnold (junior)

Seth H. and Harriet Terry Prize: David Markakis

Percy Dutton Prize: Andrew Psarris

Transfer Student Award: Tori Saldivia

Award for Outstanding Fraternity and Sorority Leadership: Alap Patel

Simeon Cheatham Award: Madeline Freeman

Rob Rouzer Award for Excellence in Student Government Leadership: Antoinette Esce and Duncan Graham

Logan Hazen Award for Outstanding Contributions to Residential Life: Alesa Yuodsnukis

Award for Athletic Leadership: Rachel Honard

Presidential Award for Community Service: Rutul Amin

Entrepreneurship Award: Abhishek Sharma

Michael Lowenstein Memorial Award: Anansa Benbow

The Communal Principles Award (Inclusion): Students Association for Interfaith Cooperation (SAIC)

Excellence in Programming: Eastman Freshman Class Council

Outstanding Student Organization Award: Active Minds

Award for Excellence in Creative Co-sponsorship: Sigma Delta Tau Sorority

2014 Recipients

Andrew Fried Prize: Kelvin Adulley

Delno Sisson Prize: Yuki Gonzalez

Award for Freshman Leadership: Stephen Wegman

Eli and Mildred Sokol Prize: Eudora Erickson

Award for Campus Contributions: Mary Baron (senior) and Katherine Wegman (junior)

Seth H. and Harriet Terry Prize: Matias Piva

Percy Dutton Prize: Julian Lunger

Transfer Student Award: Sophie Rusnock

Award for Outstanding Fraternity and Sorority Leadership: Harini Morisetty

Simeon Cheatham Award: Madison Wagner

Rob Rouzer Award for Excellence in Student Government Leadership: Shilpa Topudurti

Logan Hazen Award for Outstanding Contributions to Residential Life: Alysha Alani and Barra Madden

Award for Athletic Leadership: Lila Cantor

Presidential Award for Community Service: Kyra Bradley

Entrepreneurship Award: Harshita Mira Venkatesh

Michael Lowenstein Memorial Award: Alexandra Poindexter

The Communal Principles Award (Honesty): Jonathan Macoskey

Excellence in Programming: Class Council 2014

Outstanding Student Organization Award: Japanese Students’ Association

Award for Excellence in Creative Co-sponsorship: No recipient

2013 Recipients

Andrew Fried Prize: Pedro Vallejo Ramirez

Delno Sisson Prize: Oluwatobi Abubakare

Award for Freshman Leadership: Samantha Lish

Eli and Mildred Sokol Prize: Justine King

Award for Campus Contributions: Annalise Baird (senior) and Jonathan Johnson (junior)

Seth H. and Harriet Terry Prize: Kory Buresh

Percy Dutton Prize: Oladoyin Oladeru

Transfer Student Award: No recipient

Award for Outstanding Fraternity and Sorority Leadership: Kyle Coapman

Simeon Cheatham Award: Melissa Gaitan

Rob Rouzer Award for Excellence in Student Government Leadership: Michael Dymond

Logan Hazen Award for Outstanding Contributions to Residential Life: Cathy Christian

Award for Athletic Leadership: Jon Richardson

Presidential Award for Community Service: Alyssa Abel

Entrepreneurship Award: Marissa Balonon-Rosen

Michael Lowenstein Memorial Award: Makia Green

The Communal Principles Award (Responsibility): Kelly Scull

Excellence in Programming: Undergraduate Religion and Classics Council

Outstanding Student Organization Award: Douglass Leadership House

Award for Excellence in Creative Co-sponsorship: Eastman Welcome Weekend

2012 Recipients

Andrew Fried Prize: Mehr Kashyap

Delno Sisson Prize: Taylor Watson

Award for Freshman Leadership: Humma Sheikh

Eli and Mildred Sokol Prize: Kelly Scull

Award for Campus Contributions: Kyle Coapman and Lucas Piazza

Seth H. and Harriet Terry Prize: Nathan Novosel

Percy Dutton Prize: Trevor Baisden

Transfer Student Award: Ahmed Faisal

Award for Outstanding Fraternity and Sorority Leadership: Neftali Morales

Simeon Cheatham Award: Brittany Lewis

Rob Rouzer Award for Excellence in Student Government Leadership: No recipient

Logan Hazen Award for Outstanding Contributions to Residential Life: Becky Donnelly

Award for Athletic Leadership: Jamie Bow

Presidential Award for Community Service: Emily Hart and Garrett Rubin

Entrepreneurship Award: David Bendes

Michael Lowenstein Memorial Award: Alykhan Alani

The Communal Principles Award (Respect): Jonell Liriano

Excellence in Programming: Program: "Rochester's Yellowjacket Invitational Mock Trial Tournament" Organization: Mock Trial

Outstanding Student Organization Award: Ballet Performance Group

Award for Excellence in Creative Co-sponsorship: Program: "Rock Out for Leukemia Research" Organizations: Vocal Point and Renaissance Scholars