Skip to main content

Leadership Development

Past Award Winners

 

See the student life awards page for award descriptions.

2019 Recipients

Transfer Student Award: Julia Norwood

Presidential Award for Community Service: Suman Kumar

Communal Principles Award: Shingirai Dhoro

Simeon Cheatham Award: Mahima Joshi

Seth H. & Harriet S. Terry Prize: Beatriz Gil González

Rob Rouzer Award for Excellence in Student Government Leadership: Jamal Holtz

Percy Dutton Prize: Nicholas Foti

Michael Lowenstein Memorial Award: Tara Eagan

Logan Hazen Award for Outstanding Contributions to Residential Life: Srihari Chari

Linda Muise Award for Outstanding Contribution to Student Life: Benton Gordon

Gwen M. Greene First Generation Senior Award: Seyvion Scott

Eli & Mildred Sokol Prize: Waliyah Johnson

Delno Sisson Prize: Samy Raudales Pineda

Award for Outstanding Fraternity and Sorority Leadership: William Jacob Sehnert

Award for Freshman Leadership [id]: Annie Chen

Award for Campus Contributions (Senior): Blaine Tessa Vande Creek

Award for Campus Contributions (Junior): Genessis Galindo

Award for Athletic Leadership: Andreanna Bowers

Andrew Fried Prize: Andrew Thankson

2018 Recipients

Outstanding Student Organization Award: Student Programming Board

Excellence in Programming: Pan-African Students' Association

Award for Excellence in Creative Co-sponsorship: Society of Physics Students

Transfer Student Award: Sidhant Ahluwalia

Communal Principles Award: Zhongyi Zuo

Simeon Cheatham Award: Laura Cowie-Haskell

Seth H. & Harriet S. Terry Prize: Aleem Griffiths

Rob Rouzer Award for Excellence in Student Government Leadership: Jacob Braniecki

Percy Dutton Prize: Jacqueline Meyer

Michael Lowenstein Memorial Award: Oluwatobi Abubakare

Logan Hazen Award for Outstanding Contributions to Residential Life: Daniella Cook

Linda Muise Award for Outstanding Contribution to Student Life: Kara Miller

Gwen M. Greene First Generation Senior Award: Orin Troyer

Eli & Mildred Sokol Prize: Miles Perry

Delno Sisson Prize: Bienfait Mugenza

Award for Outstanding Fraternity and Sorority Leadership: Caryl English

Award for Freshman Leadership [id]: Ewin V. Joseph

Award for Campus Contributions (Senior): Morgan Mackay

Award for Campus Contributions (Junior): Pech Chhun

Award for Athletic Leadership: Paul Steve

Andrew Fried Prize: Alexander Pavlicin

2017 Recipients

Students' Association Student Life Advocate of the Year: Jennifer Nicholson

Excellence in Programming: Earth Hour (Astronomy Club)

Award for Excellence in Creative Co-sponsorship: Diversity in Greek Life Panel (Interfraternity Council, Multicultural Greek Council, & Panhellenic Association)

Outstanding Student Organization Award: Society of Crocheting and Knitting Students

Gwen M. Greene First Generation Senior Award: Elizana-Marie Joseph

Linda Muise Award for Outstanding Contribution to Student Life: Carley Campbell

Communal Principles Award: Ian Manzi

Michael Lowenstein Memorial Award: Riva Yeo

Logan Hazen Award for Outstanding Contributions to Residential Life: Stephen Powell

Award for Outstanding Fraternity and Sorority Leadership: Tyler Vasquez-Dorn

Presidential Award for Community Service: Caprecia Singleton

Award for Athletic Leadership: Patrick Fink

Rob Rouzer Award for Excellence in Student Government Leadership: Nicholas Mavrelis

Simeon Cheatham Award: Crystal Colon

Transfer Student Award: Alexander Ballatori

Percy Dutton Prize: Xinyi Chen

Seth H. & Harriet S. Terry Prize: Elizabeth Beson

Award for Campus Contributions (Senior): Palak Patel

Award for Campus Contributions (Junior): Mahir Khan

Eli & Mildred Sokol Prize: Deema Abdo

Award for Freshman Leadership [id]: Rachel Goodman

Delno Sisson Prize: Emmanuel Gweamee

Andrew Fried Prize: Miles Perry

2016 Recipients

Students' Association Student Life Advocate of the Year: Paul Burgett

Award for Excellence in Creative Co-sponsorship: Muslim Students' Association & Sigma Beta Rho

Outstanding Student Organization Award: UR Women's Rugby

Excellence in Programming: Hartnett Gallery Committee

Communal Principles Award: Black Students' Union

Michael Lowenstein Memorial Award: Charlisa Goodlet

Entrepreneurship Award: Omar Soufan

Entrepreneurship Award: Ibrahim Mohammad

Presidential Award for Community Service: Lynn Miro

Award for Athletic Leadership: Gabriella Goddette

Logan Hazen Award for Outstanding Contributions to Residential Life: Mary Russek

Logan Hazen Award for Outstanding Contributions to Residential Life: William O'Brien

Rob Rouzer Award for Excellence in Student Government Leadership: Melissa Holloway

Simeon Cheatham Award: Jane Clinger

Award for Outstanding Fraternity and Sorority Leadership: Michaela Cronin

Transfer Student Award: Yinuo Zhang

Percy Dutton Prize: Ulrik Soderstrom

Seth H. & Harriet S. Terry Prize: Pedro Vallejo-Ramirez

Award for Campus Contributions (Junior): Samantha Andrew

Award for Campus Contributions (Senior): Samantha Lish

Eli & Mildred Sokol Prize: Nirupama Muralidharan

Award for Freshman Leadership [id]: Henry Dean

Delno Sisson Prize: Vitumbiko Kambilonje

Andrew Fried Prize: Syed Muhammad Miqdad

2015 Recipients

Students' Association Student Life Advocate of the Year: Angela Clark-Taylor

Award for Excellence in Creative Co-sponsorship: Sigma Delta Tau Sorority

Outstanding Student Organization Award: Active Minds

Excellence in Programming: Eastman Freshman Class Council

Communal Principles Award: Students Association for Interfaith Cooperation

Michael Lowenstein Memorial Award: Anansa Benbow

Entrepreneurship Award: Abishek Sharma

Presidential Award for Community Service: Rutul Amin

Award for Athletic Leadership: Rachel Honard

Logan Hazen Award for Outstanding Contributions to Residential Life: Alesa Yuodsnukis

Rob Rouzer Award for Excellence in Student Government Leadership: Duncan Graham

Rob Rouzer Award for Excellence in Student Government Leadership: Antoinette Esce

Simeon Cheatham Award: Madeline Freeman

Award for Outstanding Fraternity and Sorority Leadership: Alap Patel

Transfer Student Award: Tori Saldivia

Percy Dutton Prize: Andrew Psarris

Seth H. & Harriet S. Terry Prize: David Markakis

Award for Campus Contributions (Junior): Abigail Arnold

Award for Campus Contributions (Senior): Ryan Wier

Eli & Mildred Sokol Prize: Elizana-Marie Joseph

Award for Freshman Leadership [id]: Adil Ali

Delno Sisson Prize: Magnifique Nsengimana

2014 Recipients

Students' Association Student Life Advocate of the Year: Mary Ann Mavrinac

Outstanding Student Organization Award: Japanese Students' Association

Excellence in Programming: 2014 Class Council

Communal Principles Award: Jonathan Macoskey

Michael Lowenstein Memorial Award: Alexandra Poindexter

Entrepreneurship Award: Harshita Mira Venkatesh

Presidential Award for Community Service: Kyra Bradley

Award for Athletic Leadership: Lila Cantor

Logan Hazen Award for Outstanding Contributions to Residential Life: Barra Madden

Logan Hazen Award for Outstanding Contributions to Residential Life: Alysha Alani

Rob Rouzer Award for Excellence in Student Government Leadership: Shilpa Topudurti

Simeon Cheatham Award: Madison Wagner

Award for Outstanding Fraternity and Sorority Leadership: Harini Morisetty

Transfer Student Award: Sophie Rusnock

Percy Dutton Prize: Julian Lunger

Seth H. & Harriet S. Terry Prize: Matias Piva

Award for Campus Contributions (Junior): Katherine Wegman

Award for Campus Contributions (Senior): Mary Baron

Eli & Mildred Sokol Prize: Eudora Erickson

Award for Freshman Leadership [id]: Stephen Wegman

Delno Sisson Prize: Yuki Gonzalez

Andrew Fried Prize: Kelvin Adulley

2013 Recipients

Students' Association Student Life Advocate of the Year: Joanne King

2012 Recipients

Students' Association Student Life Advocate of the Year: Eleanor Oi

Recipients

Andrew Fried Prize: Stephaun Ward