Please consider downloading the latest version of Internet Explorer
to experience this site as intended.
Tools Search Main Menu

Office of the Provost

Edward Peck Curtis Awards for Excellence in Teaching by a Graduate Student

YearRecipientDepartment
2018

Myles Boothroyd

Music Theory

Kyle Robinson

History

Gabrielle Cornish

Musicology

Clara Auclair

Visual and Cultural Studies

Wednesday Bushong

Brain and Cognitive Sciences

Erin Crossen

Mathematics

Eric Loy

English

James Otis

Writing, Speaking and Argument Program
2017

Lauren Benoodt, Tyler Couch, Lisa Houston

Biochemistry and Biophysics (shared award)

Samuel Bivens

Music Theory

Jessica Hogestyn

Neuroscience

Abigail Brengle

Writing, Speaking and Argument Program

James Rankine

History

Dev Crasta

Psychology

Adam Johnson

Biology

Marissa Adams

Physics and Astronomy
John KomdatPhilosophy
Jake KallenbachBiomedical Engineering
2016

David Anderson,

Electrical and Computer Engineering
Yesim DemirogluMathematics
Sarah KoopmanBrain and Cognitive Science
Alexander KotelskyBiomedical Engineering
Heather NatolaGenetics
Anastasia Nikolis, WritingSpeaking and Argument Program
Michael SkarlinskiMaterials Science
Aleta SteevensNeuroscience
Jonathan StrassfeldHistory
James SullivanMusic Theory
2015

Stephen Burger,  

Writing and English
Dev Ashish KhaitanPhysics
Aaron JamesCollege Music (ESM student)
David SlichterEconomics
Esteban BuzBrain and Cognitive Sciences
Grayson SipeNeuroscience
Brian SheldonChemistry
Michale SkiboPsychology
Matthew JohnsonBiology
Patrick PapadopulosMath
2014

David De Jong and Meredith Martin

(shared) Psychology
Sarah Fuchs SampsonESM and the College Music Department
Nikolaus WasmoenEnglish
Matt BayneCollege Writing Program
Fred MoolekampPhysics
William SpanielPolitical Science
2013

Revathi Balasubramanian

Neurobiology & Anatomy
Kimberly ManbeckChemistry
Mark PecautPhysics
John PortlockHistory
Hardeep SidhuCollege Writing Program
Peter ZogasEnglish
2012

Kyle Biegasiewicz

Chemistry
Kevin DieterBrain and Cognitive Science
Daniel HelmCollege Writing Program
Bethany LittlePhysics
Martha Johnson-OlinEnglish
2011

Consuelo Angio

History
Shane FogertyPhysics
John FrostChemistry
Valerie JohnsonWriting Program
Gregory RistowESM Conducting
2010

Meghan Clark

Chemistry
Stanislav KornienkoEconomics
Manshadi, MehdiComputer Science
Marlowe, SarahMusic Theory
Scarbrough, BurkeCollege Writing Program (Warner School)
Stefaniak, AlexanderMusicology
Van Wert, KathrynCollege Writing Program (English)
2009

Wesley Asher

Chemistry
Michael CallahanMusic Theory
Leah HaughtEnglish
Cindy KimMusicology
John KoslovskyMusic Theory
Robert LaportBiology
2008

David Auerbach

Earth and Environmental Science
Shane ButterfieldWriting Program (History student)
Michelle FinnHistory
Gilbert KirtonEnglish
Rachel LeeWriting Program (English student)
Gerald ManbeckChemistry
2007

Sarah Bowman

Chemistry
Kevin CrydermanEnglish and Writing Program
Ron FriedmanPsychology
Daniel McNabneyBiology
Craig NakashianHistory
Stefanie VischanskyEnglish and Writing Program